Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to pedig?

Pedig je dřeň liánovitých palem rodu Calamus (ratan), které pocházejí z Asie. Pěstování se rozšířilo po celém světe, ale nejkvalitnější pedig pochází z Indonésie. Složitým zpracováním se získávají pedigové pruty dlouhé 2-6m. Aby se pedig stal ohebným a nelámal se, je nutné jej nejprve na chvíli namočit do vlažné vody, namáčíme i během pletení. Pedig je možné i barvit běžnými barvami na textil (Iberia, Duha, Cheds), je možné koupit i pedig bělený  a kouřový.

U nás je není těžké pedig zakoupit. Prodává se v klubkách po 250 g od tloušťky 1 mm, který se používá na pletení různých miniatur a ozdob, především na pletení vánočních zvonečků až po 8 mm. Nejpoužívanější tloušťka je 2,25 a 2,5 mm. Já osobně pletu s pedigem o průměru 2,5 mm. Silnější pedig se pak používá na pletení větších a objemnějších košů nebo na dna celopletených košů a při oplétání lahví a demižonů. Lze sehnat pedig přírodní i barvený, já si pedig barvím sama barvami viz výše. Výplet lze kombinovat s pedigovou šénou, což je širší pásek o rozměru od 4 - 8 mm, je buď přírodní nebo barevný. Dále je možné pedig kombinovat s kukuřičným provázkem, mořskou trávou aj. materiály.

Pro začátečníky je vhodné používat dýnka, která nám práci velmi usnadní.  Prodávají se v různých tvarech s již předvrtanými dirkami pro pletení. Tato dýnka lze lakovat nebo dekorovat ubrousky.